A fogászati betét egy olyan esztétikus tömés, mely már megszilárdult állapotban kerül a fogba készített üregbe, és ott ragasztással rögzül. Ezeket a pótlásokat a nagy-és kisőrlő fogakba szoktuk készíteni.
Az inlay lenyomat alapján készül el a fogtechnikai laboratóriumban.
Három kiterjedésű betétet különböztetünk meg:
- Inlay – ha a betét nem terjed ki a csücskökre,
- Onlay – ha a betét, az őrlőfog minden csücskét beborítja,
- Overlay pedig az a betét, mely a csücskökön tovább terjed.
Betétet akkor készítünk ha az adott fog, szuvasság miatt akkora foganyag veszteséggel rendelkezik, hogy azt már korrekt módon, a funkciónak és esztétikának megfelelően helyreállítani egyszerű töméssel nem lehet.
Nagyon fontos, hogy gyökérkezelt fogaknál ezt (vagy koronát) a típusú helyreállítást válasszuk, ugyanis a gyökérkezelés során fogunk kiszárad, törékennyé válik. A betét pedig ezek ellen is védelmet nyújt.
Előny még, hogy a lenyomat alapján a technikus precízebben tud dolgozni a tömésen, mint a fogorvos, hiszen nincs olyan zavaró tényező mint pl. ínyvérzés, nyál, stb.
Anyagukat tekintve léteznek esztétikus betétek: kompozit (műanyag) betétek, kerámia betétek és nem esztétikus, azaz fém betétek. Ezek közül a legjobb az arany. Miért? Nem az ára miatt ajánlom. Hanem mert jól visszaadja a fog eredeti alakját, időtálló, precízen ki lehet alakítani belőle a fog hiányzó struktúráját, ezzel gátat szabva a pótlás alászuvasodásának.
Ez mellett természetesen a kompozit és kerámia betétek is megállják a helyüket, és árban is olcsóbbak.